Jaki wpływ ma rozwód rodziców na zycie dziecka?

Posted on 29 lipca 2009 in O dzieciach | 8 komentarzy

Divorce

Dzieci łatwiej pogodzą się ze śmiercią jednego z rodziców niż z rozwodem!

Śmierć rodzica jest nieodwołalna i nie pozostawia wątpliwości, dlatego łatwiej jest się z nią pogodzić. Natomiast rozwód rodziców, to otwarta i wciąż rozdrapywana rana. Dla dziecka oznacza to załamanie się fundamentu, na którym dotychczas budowało swoją tożsamość, czuje się oszukane i bardzo samotne. Wiele czasu i wysiłku będzie go kosztowało stworzenie nowego systemu wartości, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wiary w ludzi. Według statystyk, uda się to jednemu na dziesięcioro dzieci.

Rozwód rodziców to dla dzieci piętno na całe życie, piętno, które zbiera swoje żniwa także w kolejnych pokoleniach. Dzieci z rozbitych rodzin wcześniej przechodzą inicjację seksualną, mają problemy z tworzeniem związków, dwukrotnie częściej się rozwodzą, zataczając tym samym błędne koło.

  • 85 % przestępstw kryminalnych popełnianych jest przez dzieci z rozbitych rodzin

  • 80 % seryjnych morderców pochodzi z rozbitych rodzin

  • 80 % pacjentów szpitali psychiatrycznych to dzieci, których rodzice się rozwiedli,

  • 75 % samobójców to dzieci z rozbitych rodzin

  • 75% osób uzależnionych od narkotyków to dzieci z rozbitych rodzin,

  • 80% gwałcicieli powodowanych przeniesionym gniewem pochodzi z rozbitych rodzin

  • 71% dzieci, które porzucają szkołę pochodzi z rozbitych rodzin

U małych dzieci, częstym skutkiem rozwodu rodziców jest regres w rozwoju np. dziecko przestaje mówić lub chodzić, zaczyna się jąkać. U starszych dzieci następuje znaczne pogorszenie wyników w nauce, częściej zapadają na różne choroby, żyją w ciągłym lęku i poczuciu winy, mają zaniżone poczucie własnej wartości, są częstymi ofiarami wypadków, nadużywają alkoholu, mają problemy z odraczaniem satysfakcji oraz hamowaniem agresji. W dorosłym życiu cierpią z powodu depresji, fobii, zaburzeń seksualnych, nierzadko rozwijają zaburzenia na tle osobowościowym.

Często słyszymy, że dzieci pochodzące z rozbitych rodzin mogą napotkać trudności w budowaniu własnych związków. Wyniki badań potwierdzają, że w tej grupie osób zagrożenie rozwodem wzrasta o ponad 50%.  Ten wynik jeszcze nie przeraża, ale uwaga: ryzyko rozpadu małżeństwa wzrasta do 200%, jeśli oboje małżonkowie pochodzą z rozbitych rodzin!

źródła:

Badania J.S. Wallerstein za ISNR UKSW

Nicholas Wolfinger,phd „Understanding the Divorce Cycle: The Children of Divorce in Their Own Marriages.”


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6) : eval()'d code:1 Stack trace: #0 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6): eval() #1 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/footer.php(28): wp_custom_page_links_return() #2 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/template.php(688): require_once('/home/sensityp/...') #3 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/template.php(647): load_template('/home/sensityp/...', true) #4 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/general-template.php(76): locate_template(Array, true) #5 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/single.php(11): get_footer() #6 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-in in /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6) : eval()'d code on line 1