Przewodnictwo – ważny aspekt ojcostwa.

Posted on 17 sierpnia 2010 in O dzieciach | 0 comments

Powrót

Niedawno miałam przyjemność obejrzeć film Andrieja Zwiagincewa pt. Powrót. Ten wyjątkowy wyjątkowy fil skłonił mnie do pewnej refleksji na temat roli ojca.

Jednym z głównych obowiązków, jakie ma do spełnienia ojciec, jest pokazanie dzieciom świata oraz nauczenie ich radzenia sobie w tym świecie. Żadna matka ani żona nie jest w stanie uczynić z chłopca mężczyzny. To rola ojca.

Szkoda, że tak niewielu współczesnych ojców o tym pamięta. Jeszcze większa szkoda, że wielu ojców wręcz nie chce o tym pamiętać, bo u większości z nich wiązałoby się to z odkryciem prawdy o swojej własnej okaleczonej męskości.

“Powrót” Andrieja Zwiagincewa to trening męstwa i męskości, przyspieszony kurs wychowania chłopca. Pokazuje to, za co w dużej mierze chłopiec ceni ojca oraz spędzony z nim czas. W taki sposób buduje się więź między ojcem i synem, która procentuje również w kolejnych pokoleniach. Reżyser, co prawda, osadza ojca i synów w trudnej życiowo sytuacji, która  nadaje tragizmu ich losom. Jednak polecam skupić się na tym, w jaki sposób ojciec uczy synów konsekwencji, odwagi, wytrwałości, odpowiedzialności za siebie nawzajem. Prawie każde zachowanie ojca zdaje się być głęboko świadome i ma służyć rozwojowi jego synów.

Zgadzam się, że filmowy ojciec nie jest ideałem. Niektóre z jego reakcji są zbyt gwałtowne np. kiedy popycha syna na drzwi samochodu. Zabrakło mi u niego takich cech jak czułość, otwartość na rozmowę. Być może te cechy ujawniłyby się, gdyby reżyser pozwolił ojcu i synom spędzić ze sobą więcej czasu. Nie wiadomo też, dlaczego ojciec przez tyle lat był  nieobecny w życiu rodziny, jednak można w filmie znaleźć przesłanki, że powód był istotny.


Ważne lektury:Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6) : eval()'d code:1 Stack trace: #0 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6): eval() #1 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/footer.php(28): wp_custom_page_links_return() #2 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/template.php(688): require_once('/home/sensityp/...') #3 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/template.php(647): load_template('/home/sensityp/...', true) #4 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-includes/general-template.php(76): locate_template(Array, true) #5 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/single.php(11): get_footer() #6 /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-in in /home/sensityp/domains/psychologiakobiety.pl/public_html/wp-content/themes/Evolution-new/functions.php(6) : eval()'d code on line 1