Jaki wpływ ma rozwód rodziców na zycie dziecka?

Posted on 29 lipca 2009 in O dzieciach | 8 komentarzy

Divorce

Dzieci łatwiej pogodzą się ze śmiercią jednego z rodziców niż z rozwodem!

Śmierć rodzica jest nieodwołalna i nie pozostawia wątpliwości, dlatego łatwiej jest się z nią pogodzić. Natomiast rozwód rodziców, to otwarta i wciąż rozdrapywana rana. Dla dziecka oznacza to załamanie się fundamentu, na którym dotychczas budowało swoją tożsamość, czuje się oszukane i bardzo samotne. Wiele czasu i wysiłku będzie go kosztowało stworzenie nowego systemu wartości, odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wiary w ludzi. Według statystyk, uda się to jednemu na dziesięcioro dzieci.

Rozwód rodziców to dla dzieci piętno na całe życie, piętno, które zbiera swoje żniwa także w kolejnych pokoleniach. Dzieci z rozbitych rodzin wcześniej przechodzą inicjację seksualną, mają problemy z tworzeniem związków, dwukrotnie częściej się rozwodzą, zataczając tym samym błędne koło.

  • 85 % przestępstw kryminalnych popełnianych jest przez dzieci z rozbitych rodzin

  • 80 % seryjnych morderców pochodzi z rozbitych rodzin

  • 80 % pacjentów szpitali psychiatrycznych to dzieci, których rodzice się rozwiedli,

  • 75 % samobójców to dzieci z rozbitych rodzin

  • 75% osób uzależnionych od narkotyków to dzieci z rozbitych rodzin,

  • 80% gwałcicieli powodowanych przeniesionym gniewem pochodzi z rozbitych rodzin

  • 71% dzieci, które porzucają szkołę pochodzi z rozbitych rodzin

U małych dzieci, częstym skutkiem rozwodu rodziców jest regres w rozwoju np. dziecko przestaje mówić lub chodzić, zaczyna się jąkać. U starszych dzieci następuje znaczne pogorszenie wyników w nauce, częściej zapadają na różne choroby, żyją w ciągłym lęku i poczuciu winy, mają zaniżone poczucie własnej wartości, są częstymi ofiarami wypadków, nadużywają alkoholu, mają problemy z odraczaniem satysfakcji oraz hamowaniem agresji. W dorosłym życiu cierpią z powodu depresji, fobii, zaburzeń seksualnych, nierzadko rozwijają zaburzenia na tle osobowościowym.

źródła:

Badania J.S. Wallerstein za ISNR UKSW