Home O dzieciach Jak role, które pełnimy w dzieciństwie, przekładają się na nasze relacje w dorosłym życiu?

Jak role, które pełnimy w dzieciństwie, przekładają się na nasze relacje w dorosłym życiu?

autor: Marta Mauer-Włodarczak
0 komentarz 547 odwiedzin

Czy zastanawialiście się nad tym, jaką rolę pełni Wasze dziecko w grupie?

Czy jest typem lidera, excentrycznego ousidera, błazna, nieśmiałka…?  Czy lubi dyktować zasady gry, czy woli dostosować się do innych?
Nasze dzieci często powielają role, które my pełniliśmy w dzieciństwie. Czasem jest to dla nas powód do dumy, a czasem powód zmartwień. Warto pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków, role, które pełnimy w przedszkolu i pierwszych latach szkoły determinują to, jak będziemy funkcjonować w relacjach społecznych w dorosłym życiu.

Dlatego zachęcam do przyjrzenia się relacjom, w jakie wchodzi nasze dziecko. Na tym etapie, możemy mu pomóc uniknąć wielu przykrych doświadczeń, które będą miały wpływ na jego poczucie własnej wartości w dorosłym życiu.

Zacznijmy od siebie. Przyjrzyjmy się swoim własnym zachowaniom i reakcjom w różnych sytuacjach społecznych. Dziecko nas obserwuje i powiela nasze metody rozwiązywania problemów. Zadbajmy więc o to, aby reakcje, które obserwuje, były dla niego właściwym wzorcem. Pamiętajmy przy tym, że dziecko nie kupi suchej teorii. Dziecko powieli nasze zachowanie. Dlatego wymagajmy w pierwszej kolejności od siebie :-)

Możesz śmiało komentować

W ramach tej witryny stosujemy pliki cookies. Akceptuję Dowiedz się więcej